środa, 16 listopada 2011

Polityka pieniężna

Polityka pieniężna (monetarna) polega na dokonywaniu zmian w podaży pieniądza. Ekspansywna polityka pieniężna to zwiększanie podaży pieniądza w tempie szybszym od wzrostu gospodarczego. Ma to na celu obniżenie stóp procentowych, zwiększenie inwestycji i w konsekwencji wzrost produkcji i zatrudnienia. Ten rodzaj polityki nie był zalecany przez żaden z głównych nurtów makroekonomii. Keynesiści uważali, że polityka pieniężna jest mniej skuteczna niż polityka fiskalna, ze względu na możliwość wystąpienia pułapki płynności. Natomiast dopuszczali uzupełnienie ekspansywnej polityki fiskalnej ekspansywną polityką pieniężną dla ograniczenia efektu wypychania. Dla monetarystów była to polityka wybitnie szkodliwa, prowadząca do inflacji. Nowi klasycy zaś są przekonani, że żadne zapowiedziane zmiany podaży pieniądza nie mają wpływu na koniunkturę, gdyż podmioty gospodarcze charakteryzują oczekiwania racjonalne. Wpływ, ich zdaniem, wywierają tylko zmiany niezapowiedziane, wprowadzające w błąd podmioty gospodarcze. Mimo zastrzeżeń teoretyków wszystkich nurtów, politycy gospodarczy przekonali się, że ekspansywna polityka pieniężna prowadzi w krótkim okresie do ożywienia gospodarczego i chętnie ją wykorzystywali, nie bacząc na długookresowe zwiększenie inflacji. Restrykcyjna polityka pieniężna polega na zmniejszaniu tempa wzrostu podaży pieniądza. Jej celem jest przede wszystkim zmniejszenie inflacji. Może ona być również stosowana dla zmniejszenia deficytu bilansu handlowego (bilans obrotów bieżących). Z reguły jest to polityka wymuszona przez konieczność ograniczenia wysokiej inflacji lub wysokich deficytów w handlu zagranicznym. Politycy sięgają po nią w ostateczności, gdyż powoduje ona zmniejszenie produkcji i wzrost bezrobocia. Współcześnie wśród ekonomistów, wywodzących się z różnych nurtów, umacnia się konsens, że należy zaprzestać manipulowania podażą pieniądza i przejść do tzw. polityki opartej na regułach. Stanowisko to rozwinęli wprawdzie nowi klasycy, lecz jest ono kontynuacją monetarystycznej propozycji utrzymywania tempa wzrostu podaży pieniądza na poziomie tempa wzrostu gospodarczego.

3 komentarze:

  • Monika Zawadzka says:
    16 września 2018 00:28

    Polityka pieniężna każdego państwa jest praktycznie taka sama. Tak samo jak wydawanie kart płatniczych przez banki i inne uprawnione do tego instytucje. Dla przykładu ja sobie wyrabiałam kartę wielowalutową w https://www.igoriacard.com i mój wniosek był zrealizowany dosłownie w kilak chwil. Oczywiście na sam instrument bankowy jakim jest karta musiałam poczekać, ale to raptem kilka dni.

  • Ten komentarz został usunięty przez autora.
    Dagmara Fafińska says:
    3 marca 2020 18:51

    Ten komentarz został usunięty przez autora.

  • Dagmara Fafińska says:
    3 marca 2020 18:53

    Osobiście nigdy się nad takimi rzeczami nie zastanawiałam, gdyż dla mnie liczy się przede wszystkim tu i teraz. Tym bardziej, że ja często wyjeżdżam za granicę to zerkam często na kursy walut na https://cinkciarz.pl/wymiana-walut/kursy-walut-cinkciarz-pl więc jestem zdania, że w dzisiejszych czasach to jest najważniejsze.

Prześlij komentarz